Co je to Dornova metoda (DM)?

 

DM je celostní metoda péče o opěrný aparát zvířete.

Celostní péče znamená, že se vždy a bez vyjímek řeší celý opěrný aparát, bez ohledu na možné příznaky, jako je případné kulhání zvířete, či bolest zad.

DM je především preventivní rehabilitační péče, tzn. že se při terapii snažíme zjistit možné defekty v opěrném aparátu (vyskočený kloub z kloubní jamky, mírně posunuté obratle v páteři, posunutá pánev ….) a jemnou manuální prací za pomoci pasivního pohybu zvířete tyto defekty napravujeme. Tímto můžeme předejít kulhání, bolestem zad a jiným nepříjemnostem.

 

V případě, že pejsek kulhá, nebo očividně trpí bolestmi zad, či jakkoliv jinak se jeví ne zcela v pořádku, je nutné před aplikací DM vždy navštívit veterinárního lékaře, aby se vyloučila možná jiná příčina. Terapii je pak možné provádět jen se souhlasem veterinárního lékaře.

 

Nejčastější dotazy:

 

V jakém věku je vhodné přijít na terapii?

DM se může provádět na jakkoliv starém jedinci. Terapeut vždy přihlédne k věku psa, vždy je však nutné, aby pejsek byl zdravý, případně byla terapie schválena veterinárním lékařem

 

Jak často je vhodné provádět terapii?

Po první návštěvě terapeuta, je vhodné terapii opakovat po třech týdnech, aby se terapeut mohl přesvědčit, že terapie byla úspěšná. Další návštěvy nejsou striktně předepsány, vhodné je však s pejskem přijít zhruba každého půl roku.

 

Proč mám chodit se svým pejskem na DM?

Pejsek je velmi živé stvoření, které neustále někde běhá, skáče, honí balonky, zajíce atd. Při těchto aktivitách může dojít k pádu (vychýlení pánve), vyvrknutí nohy (vyskočení kloubu z kloubní jamky….), nárazu (vychýlení obratlů….). Tyto drobné defekty se nemusí na první pohled nijak projevit, ale v dlouhodobějším rázu se mohou odrazit na celkové kondici zvířete – kulhání, bolest zad….

 

Jak terapie probíhá?

Terapie probíhá vždy za přítomnosti majitele psa. Začíná se v leže na zemi, kdy se postupně zkontrolují zadní noha a přední noha na jedné straně. Poté se pejsek otočí a totéž se provede na straně druhé. Poté se pejsek postaví a zkontrolují se pánev, křížová kost a ocas. Následuje páteř bederní, hrudní krční a nakonec se srovnává týlní kost. Nic se neděje násilím, terapeut nebo majitel psa vždy hýbou určitou tělní partií tak, jak by hýbalo zvíře při pohybu a při tomto pohybu terapeut srovnává drobné defekty.

 

Bolí to pejska?

Pokud se v těle objeví větší problém, může se stát, že to pejska bude bolet. Terapeut však vždy přihlíží k jeho bezpečí a pohodlí, nic se nedělá násilím. Představme si, že nás lupne v koleni, i to se stává při terapií s klouby psa, ten samozřejmě většinou reaguje, ale pod rukama zkušeného terapeuta se opět uklidní a uvolní.

 

Jak terapii pejsek snáší?

Pes, který je na terapii poprvé, je zprvu většinou nervózní, co se to s ním děje, jakmile si však uvědomí, že terapeut je tu od toho, aby mu pomohl, uvolní se a nechá ho pracovat. Většinou i v bolestivém místě jde pejsek terapeutovi tzv. naproti, protože ví, že se mu uleví.

 

Případné další dotazy Vám rádi zodpovíme.

 

A závěrem dovolte, abych citovala mentorku a propagátorku Dornovy metody paní Andreu Dunovou:

 

Dornova metoda je jemná manuální terapie, regulující chybná postavení kostí v těle. Využívá přirozeného pohybu pacienta a nenásilně ošetřuje opěrný aparát“

 

 

Více se o Dornově metodě můžete dočíst také na stránkách https://dornovametoda-zvirata.cz/

 

Kontakt

Salon Rubby Lysovice 84
Lysovice
682 01
704078318 daraww@post.cz